So‘m biroz pasaydi, ammo bu vaqtincha bo‘lishi mumkin
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — O‘zbek so‘mi AQSH dollariga nisbatan biroz arzonlashdi. 2025 yil 27 mart holatiga ko‘ra, 1 dollar 12 900 so‘mga savdo qilinmoqda. Shu tariqa, o‘tgan hafta davomida so‘m kursi 0,11% ga pasaydi. Bu yil uchun bunday o‘zgarishlar so‘m uchun o‘rtacha hisoblanadi, chunki o‘tgan haftada kurs xuddi shu miqdorda — 0,11% ga oshgan edi.
So‘mning bu pasayishiga rossiya rublining mustahkamlanish ralli to‘xtashi sabab bo‘lishi mumkin. O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalar tufayli so‘m va rubl o‘rtasida barqaror korrelyatsiya mavjud. Joriy haftada rubl asosan pasayib bordi, chunki investorlar va banklar Saudiya Arabistoni bilan geosiyosiy munosabatlar bo‘yicha sezilarli o‘zgarishlarni kutgan edi, ammo bu kutilmalar amalga oshmadi.
O‘tgan haftada O‘zbekiston Markaziy banki asosiy foiz stavkasini 14% gacha oshirdi, uni 50 bazis punktga ko‘tarib. Oxirgi marta bu darajadagi yuqori stavka 8 oy oldin kuzatilgan edi.
Bundan kelib chiqib, regulyator ichki inflyatsiyaga qarshi choralar ko‘rayotgani va global markaziy banklar foiz stavkalarini yuqori darajada ushlab turgan sharoitda ehtiyot choralarini olmoqda, deb taxmin qilish mumkin.
Keyingi haftada dollar/so‘m juftligi 12 850 – 12 950 so‘m oralig‘ida savdo qilinishda davom etishi mumkin.