O‘zbekistonda ruxsatsiz o‘rnatilgan bankomatlar demontaj qilinmoqda
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — O‘zbekistonda ruxsatsiz o‘rnatilgan bankomatlarni aniqlash va demontaj qilish ishlari olib borilmoqda. Bu haqda Kadastr agentligi direktori o‘rinbosari Mirsaid Mirmaksudov 24 mart kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida maʼlum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, agentlik Markaziy bank bilan hamkorlikda bankomatlarning qonuniy joylashtirilishi yuzasidan doimiy monitoring o‘tkazmoqda. Aniq sonlar keltirilmagan bo‘lsa-da, Mirmaksudov bu yo‘nalishda tizimli ishlar davom ettirilayotganini taʼkidladi.
Kadastr agentligi matbuot kotibi Neʼmatjon Atamuratov qayd etishicha, yerga nisbatan nazorat agentlikning asosiy vazifalaridan biri hisoblanadi. 2024 yilda 66 mingdan ortiq yer qonunchiligi buzilishi holatlari qayd etilgan, shu jumladan, bankomatlarni noqonuniy o‘rnatish holatlari ham uchragan.
2025 yil 1 mart holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda 32 265 ta bankomat va infokiosk mavjud. Ulardan: