O‘zbekiston 29/03/2025 O‘zbekiston va Fransiya iqtisodiy diplomatiya va ta’lim sohasidagi loyihalarni rivojlantirish masalalarini muhokama qildi
O‘zbekiston va Fransiya iqtisodiy diplomatiya va ta’lim sohasidagi loyihalarni rivojlantirish masalalarini muhokama qildi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — 2025-yilning 28-mart kuni O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri maslahatchisi Munira Aminova Fransiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Oreliya Bushez bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari, iqtisodiy diplomatiyani rivojlantirish, shuningdek, o‘zaro hamkorlik sohalarida tajriba almashish yuzasidan fikr almashdilar. Ta’lim loyihalarini ishlab chiqish, jumladan, fransuz maktabi faoliyati va Fransiya universitetini ochish rejalariga alohida e’tibor qaratildi. Ushbu tashabbuslar madaniy va akademik aloqalarni mustahkamlash, shuningdek, talabalar va o‘qituvchilar uchun yangi imkoniyatlar yaratish uchun mo‘ljallangan.
Uchrashuv konstruktiv va do‘stona ruhda o‘tgani sheriklik munosabatlarining yuqori darajasi va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish istagini tasdiqladi.