O‘zbekiston 29/03/2025 O‘zbekiston Prezidenti xalqni Ramazon hayiti bilan tabrikladi
O‘zbekiston Prezidenti xalqni Ramazon hayiti bilan tabrikladi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev yurtdoshlariga muborak Ramazon hayiti munosabati bilan samimiy tabriklar yo‘lladi.
Davlat rahbari butun xalqqa chuqur hurmat va ezgu tilaklarini bildirib, ushbu muqaddas kunning ahamiyatini alohida taʼkidladi.
Prezident taʼkidlaganidek, islom — yuksak insonparvarlik g‘oyalarini o‘zida mujassam etgan din bo‘lib, Yangi O‘zbekistonda kechayotgan islohotlar bilan hamohangdir. Mamlakatda musulmonlar uchun diniy marosim va ibodatlarni ozodona bajarishga barcha sharoitlar yaratilgani, bu ayniqsa, Ramazon oyida yaqqol namoyon bo‘lgani qayd etildi. Bu muborak davrda maʼnaviy poklanish, sabr-toqat, shukronalik va yaxshilik qilishga intilish alohida ahamiyat kasb etdi.
Shavkat Mirziyoyev Ramazon oyida O‘zbekistonda kam taʼminlangan oilalar, keksalar, yolg‘iz insonlar va nogironligi bo‘lgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida keng ko‘lamli xayriya tadbirlari o‘tkazilganini taʼkidladi. Uylar va mahallalar obodonlashtirildi, ko‘chatlar ekilib, yangi bog‘lar tashkil etildi. Prezident bunday tadbirlarning jamiyatda tinchlik, do‘stlik va mehr-oqibat muhitini mustahkamlashini qayd etdi.
Davlat rahbari islomda ilm, bilim va maʼrifatning o‘rniga ham eʼtibor qaratdi. So‘nggi yillarda O‘zbekistonda islom sivilizatsiyasi doirasida yaratilgan boy ilmiy va maʼnaviy meros chuqur o‘rganilib, ommalashtirilayotgani taʼkidlandi.
Shu maqsadda ilmiy-maʼrifiy markazlar, diniy taʼlim muassasalari va muqaddas ziyoratgohlar qurilmoqda va faoliyat yuritmoqda, bu esa mamlakatning maʼnaviy taraqqiyotidan dalolatdir.
Prezident o‘z tabriklarini nafaqat O‘zbekiston fuqarolariga, balki xorijda yashayotgan vatandoshlarga ham yo‘llab, ularga ezgu tilaklarini bildirdi.
Shuningdek, u yaqin va uzoq xorijdagi barcha musulmonlarga do‘stona salomlar yo‘lladi.
Murojaati yakunida Shavkat Mirziyoyev yurtdoshlariga sihat-salomatlik, baxt va farovonlik, shuningdek, Ramazon oyida qilingan barcha ezgu niyat va duolar ijobat bo‘lishini tiladi.
«Yaratgan Yegam yurtimiz va xalqimizni asrasin! Iyd al-Fitr bayrami muborak bo‘lsin!» — dedi O‘zbekiston Prezidenti.