Jibek Joly turistik poyezdi Toshkentga yetib keldi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — Bugun Toshkent markaziy vokzaliga Qozog‘istondan xalqaro turistik poyezd — Jibek Joly («Ipak yo‘li») yetib keldi.
Poytaxt hokimligi vakillari 400 dan ortiq sayyohni o‘zbekona anʼanaviy mehmondo‘stlik bilan iliq kutib oldilar. Mehmonlar boy madaniyatga sho‘ng‘ish, noyob anʼanalar va O‘zbekistonning tarixiy merosi bilan tanishish imkoniga ega bo‘ladilar. Ushbu tashrif turizm aloqalarini mustahkamlash va yangi yo‘nalishlarni rivojlantirishga hissa qo‘shadi.
Jibek Joly poyezdi sayohatchilarga qadimiy shaharlarga tashrif buyurish, manzarali tabiat manzaralaridan bahramand bo‘lish va mintaqaning boy madaniy merosini yana-da chuqurroq his etish imkonini taqdim etadi.
Eslatib o‘tamiz, Jibek Joly turistik poyezdining ilk reysi o‘tgan yilning noyabr oyida amalga oshirilgan edi. Ushbu loyiha turizmni rivojlantirish, hududlar o‘rtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlash va iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan.
Shuningdek, xalqaro turistik yo‘nalishlar uchun qulay va xavfsiz transport infratuzilmasini yaratish loyihaning asosiy maqsadlaridan biri hisoblanadi.